Saveti za vožnju u različitim vremenskim uslovima.
Vožnja po snegu, ledu, kiši, magli.
Kako voziti po snegu, ledu i magli?
U cilju povećanja bezbednosti učesnika u saobraćaju, auto škola Pravo sa Vama deli savete korisne za vožnju u različitim vremenskim uslovima, kao što su vožnja po snegu, ledu, kiši, magli.
Vožnja po snegu i ledu
Kako voziti po snegu je upravo jedno od glavnih pitanja koje nam kandidati najviše puta postave u zimskom periodu za vreme, a i nakon same obuke u auto skoli.
- Možda zvuči ludo, ali treba znati da je nekad iz dubokog snega lakše krenuti iz druge brzine.
Ukoliko pneumatici krenu da proklizavaju, treba znati da Vas jači gas neće izvući iz snega. Gas treba dodavati umereno uz lagano otpuštanje kvačila.
- U narodu popularna “ljuljaška” – U slučaju da ne možete da izađete iz dubokog snega, probajte ovu tehniku kojom gasom i kvačilom “ljuljate” auto napred-nazad kako bi pneumatici ostvarili dovoljno trenja i izvukli auto iz snega.
- Moderniji automobili poseduju reduktor koji treba buti uključen prilikom kretanja.
- ESP – isključen prilikom kretanja. Ovaj sistem služi protiv proklizavanja. On koči pogonske točkove i direktno Vas sprečava da se izvučete iz snega.
- Automobili sa automatskim menjačem koji imaju zimski režim – aktivirajte ga.
- Ubrzavajte oprezno i kočite još opreznije. Slobodno vozite u jednom stepenu prenosa više nego inače.
- Zašto mi papučica pulsira prilikom kočenja? Odgovor je ABS. Sve je u redu i to je znak da on radi.
- Preporučujemo da koćite motorom.
- Na nizbrdicama preporučujemo što niži stepen prenosa uz blago doziranje kočnice ukoliko je neophodno.
- Uzbrdice i kreni-stani situacije – izbegavajte. Velike su šanse da dođe do proklizavanja pogotovu kod automobila sa prednjim pogonom jer masa se masa vozila prebacuje na zadnje točkove. Zbog toga je bolja opcija da se uspon savlada vožnjom u rikverc ukoliko za to ima uslova.
- Kočenje treba biti pavovremeno, pre krivine u koje savetujemo da ulazite pažljivo, bez ubrzavanja ili usporavanja u istim.
- Led na kolovozu se ne može predviteti i savetujemo vozače da voze još sporije i budu još obazriviji pri prelasku mostova i nadvožnjaka jer su to male deonice gde se led može pojaviti pri niskim temperaturama iako kolovoz deluje očišćeno.
Vožnja po magli:
Sledeći na listi interesantnih časova u auto skoli je vožnja po magli. U nastavku Vam izdvajamo nekoliko korisnih saveta kojih se treba pridržavati ako voziti po magli.
- Moramo razlikovati “jutarnju maglu” koja se razilazi izlaskom sunca i “gustu maglu” koju bi trebalo zaobici i odložiti putovanje ako je ikako moguće dok ona ne prođe.
- Vozite oprezno i držite odstojanje jer zbog smanjene vidljivosti ne možete predviteti gde se nalaze ostali učesnici u saobraćaju.
- Treba da znate da se po magli takodje produžava trag kočenja zbog klizavog kolovoza.
- Nikako nemojte paliti duga svetla, time ćete samo sami sebe jos vise zaslepeti.
- Ukoliko posedujete svetla za maglu – uključite ih.
- Zbog guste magle, ako nije moguće uočiti gde se nalaze ostali učesnici u saobraćaju, morate usporiti. Poželjno je uključiti sva četiri pokazivača pravca kako biste bili vidljivi ostalim vozilima na kolovozu.
- Pazite na pešake i bicikliste koji možda nisu lepo osvetljeni i teško ih je uošiti u saobraćaju.
- Možete se zaustaviti samo ako pronadjete bezbedno mesto za to, nikako na kolovozu u saobraćajnoj traci, kako neko zbog smanjene vidljivosti ne bi naleteo na Vas i prouzrokovao sudar.
Vozite svoju vožnju i nemojte da dozvolite ostalim učesnicima u saobraćaju da Vas ubrzaju ukoliko niste sigurni da za to ima uslova i da svoju vožnju možete tome da prilagodite.
Zašto da se mučiš?.. Kad možeš od najboljih da učiš… 🏎